Dál posilujeme top management Grouponu

PFCNovinky

Jan Barta a Dušan Šenkypl. Autorem fotografie je Goran Tacevski.

Po nástupu Vojty Ryšánka do Grouponu, který má za cíl proměnit fungování globálního technologického týmu Grouponu a postavit tým pro vybudování nové technologické platformy pro evropský trh, posilujeme management Grouponu o další tři zkušené členy.

První je Marie Havlíčková, která do roku 2020 vedla Slevomat, a provedla jej spolu s týmem Slevomatu úspěšnou transformací ze slevového portálu v zážitkový portál. Marie bude v úzké spolupráci se CEO Grouponu Kedarem Deshpandem pracovat na vytvoření strategie, jejíž cílem je přerod Grouponu z primárně slevového portálu v destinaci na lokální služby a zážitky.

Naší hlavní misí v Grouponu je pomoci managementu správně identifikovat hlavní růstové příležitosti a jednotlivé kroky transformace za sebe správně poskládat tak, abychom mohli zásadně změnit hodnotovou propozici pro zákazníky i poskytovatele služeb, a zároveň pro Groupon nastavili dlouhodobě udržitelný obchodní model. Nemáme ambici okopírovat Slevomat, protože rozložení nabídky a produktové uchopení Grouponu musíme přizpůsobit zákazníkům na daných trzích. Především ve Spojených státech vnímáme značné odlišnosti oproti evropskému trhu. Nicméně základní principy jako je orientace na zákazníka, kvalita a pestrost nabídky, nebo odstraňování bariér při nákupu a využití zážitků a služeb, platí pro úspěšnou transformaci Grouponu stejně, jako to bylo v případě Slevomatu. Stejně tak i klíčové výkonové ukazatele Slevomatu pro nás představují benchmark pro to, kam se Groupon může dostat, i když dílčí kroky k úspěchu budou odlišné.Těší mě, že na analýze dílčích částí businessu Grouponu, ať už se jedná o marketing nebo produkt, s námi spolupracují lidé, kteří se dříve podíleli na evoluci Slevomatu,“ řekla ke své nové roli Marie Havlíčková.

Druhou posilou, kterou doplňujeme management Grouponu na pozici Interim VP of Transformation, je Filip Popovič. Ten má za sebou více než 12 let zkušeností z prostředí Private equity (Penta Investments), Venture kapitálových fondů (Enern Investments, nyní KAYA VC) a veřejně obchodovaných technologických společností (Google, Avast). Během svých angažmá byl jako investiční profesionál zodpovědný za formulaci a exekutivu investiční teze, a následnou tvorbu hodnoty pro akcionáře. V Grouponu navíc zúročí své zkušenosti z prostředí marketplace a SaaS, ke kterým se v rámci Venture kapitálu dostal, a z vedení expanzí na zahraniční trhy. 

Mým prvním velkým úkolem bude nastavení kapitálové efektivity napříč produktovými a technologickými týmy, abychom odemkli růstový potenciál Grouponu”, komentuje svoji novou funkci Popovič

Posledním členem managementu a transformačního týmu je Rana Kashyap. Ten má za sebou dvouleté angažmá v JP Morgan, 3 roky v Maini Precision Products na pozici CFO, MBA z Harvard Business School a posledních osm let působil v investičním fondu RPD, který je zároveň jedním z akcionářů Grouponu. Díky tomu má hluboký vhled do současného fungování Grouponu i jeho vývoje v posledních letech. Jeho hlavním úkolem bude pomáhat optimalizovat nákladové struktury Grouponu, aby bylo možné vytvořit podmínky pro akceleraci růstu společnosti. Bude tak na jednotlivých krocích transformace úzce spolupracovat s nejvyšším vedením Grouponu přímo ve Spojených státech.

Mám radost, že se nám daří na palubu získávat zkušené posily se zkušeností z mezinárodního prostředí, a tým poskládat tak, abychom mohli ovlivňovat jak kroky na straně optimalizace nákladů, tak se i přímo podíleli na tvorbě nového směřování Grouponu. Pro úspěch transformace je samozřejmě zásadní, že sdílíme pohled na budoucnost Grouponu s jeho CEO Kedarem Deshpandem, se kterým na všech krocích velmi úzce spolupracujeme,“ říká jeden z partnerů PFC Dušan Šenkypl, který nyní rozvoji Grouponu dedikuje většinu svého času.